Promosyon ürünler müşterileri uzun soluklu olarak hatırlatıcı olması ve etkili olması için bazı önemli faktörler vardır. Bu faktörler başlıca hedef kitlenin doğru seçimi , promosyon ürün dizaynı, kalitesi ve günlük kullanıma uygun araçlardan olmasına dikkat edilmelidir. Başlıca 4 temel faktör promosyon ürünlerin kararını vermede kullanılabilir parametrelerdir. Reklam ve pazarlama için ayrılan bütçenin doğru kullanımı bu temek faktörlerin doğru analiz yapılması ile gerçekleşebilir.

Hedef Kitlenin Doğru Seçimi:

Ürünleriniz veya hizmetlerinizin hitap ettiği müşteri kitlesini kaç kişi olduğu ve bu müşterilere dağıtılacak promosyon ürün miktarının belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin; Sözleşmeli müşteriniz ve potansiye müşteriniz 2000 müşteri iken bu miktarın altında ya da çok üstünde sipariş verilmemesi gerekmektedir. Hedef kitleniz bayan ise seçilen promosyon ürünün de bayanlara hitap etmesi gerekmektedir. Bulunduğunuz sektöre göre müşterilerin sesine ve taleplerine kulak vermek gerekir. Bu size bu süreçte zaman ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Faydalı kalemler:

Müşterilerinize günlük yaşamda kullanabileceği bir ürün olması çok önemli bir etkendir. Seçilen ürün ayrıca sık sık kullanacağı bir ürün olması mantıklı. Örneğin promosyon ürün müşteriye özgün ve müşteri adına yapılması durumunda daha fazla müşteriye ulaşma şansı yüksektir. Kendinizi müşterinin yerine koyarak size verilen hangi promosyon ürünü kullanmak isterdiniz sorusuna cevap arayarak ilerleyebilirsiniz.

Kalite:

Promosyon ürünün kalitesiz olması durumunda müşteri üzerinde bıraktığı algı daha negatif olacaktır. Bu nedenle direk müşteri tarafından çöpe atacağı bir ürün seçilmemesi gerekmemektedir. Bu ürünlere harcanacak zaman enerji kaybıdır. Promosyon ürünleri satın alırken, aynı zamanda bu öğelerİN kalıcı bir izlenim bırakmasını sağlamanız gerekmektedir. Eğer kalitesiz verirseniz, müşterilerin etkilenme olmayacaktır.

Tasarım:

Seçilen ürünün işinizi temsil edecek tasarım ve ilgili çekici olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Müşteriler iyi bir tasarıma sahip bir promosyon ürün kullanmak isterler.